Uprawa różaneczników w przydomowym ogrodzie.

Różaneczniki to jedne z wielu krzewów ogrodowych, bardzo chętnie uprawianych przez wiele osób. Zainteresowanie tymi roślinami wynika przede wszystkim z ich niedużych wymagań hodowlanych, oraz bardzo dobrych walorów estetycznych. Hodowla różaneczników w przydomowych ogrodach nie nastręcza zbyt wielu trudności. W zamian zaś otrzymujemy ciekawe efekty estetyczne. Poza tym są to rośliny zimozielone, co dodatkowo może uatrakcyjnić nasz ogród w sezonie zimowym. Musimy jednak pamiętać, iż nie wszystkie odmiany będą nadawały się do uprawy ogrodowej. Musimy wybrać takie, które poradzą sobie z niskimi temperaturami zimowymi. W przeciwnym razie nasza przydomowa uprawa różaneczników niestety nie będzie nazbyt udana.

Wybieramy odpowiednie odmiany.

W pierwszej kolejności trzeba będzie wybrać odpowiednie odmiany różaneczników. Zwracamy tutaj uwagę właśnie na wspomniane kwestie związane z ich odpornością na niskie zakresy temperatur. Najlepsze są odmiany, które potrafią przetrwać nawet dwudziestostopniowe mrozy. Bez większego trudu powinniśmy jednakże znaleźć stosunkowo sporo takich odmian. Potem pozostanie nam jedynie wybór tych, które będą spełniać nasze wymagania i upodobania estetyczne.

Pozostałe zaś odmiany różaneczników możemy w dalszym ciągu uprawiać, ale trzeba będzie zdecydować się na uprawę doniczkową. W sezonie letnim wystawimy rośliny do ogrodu w donicach, zaś na zimę schowamy je w pomieszczeniach gospodarczych. To pozwoli uchronić je przed mrozem.

Najlepiej też sprawdzi się zawsze różaneczniki z profesjonalnych hodowli, który jest starannie wyhodowany. Dbałość i pielęgnacja profesjonalistów, zapewnia nam, iż przyszłe efekty uprawy w przydomowym ogrodzie będą naprawdę zaskakująco dobre.

Jakie warunki spełnić aby uprawa Różaneczników była efektywna?

Należy tutaj także pamiętać o tym, iż aby hodowla Różaneczników w przydomowym ogrodzie była udana, trzeba będzie spełnić kilka warunków. Przede wszystkim trzeba będzie wybrać odpowiednie stanowisko. Powinno ono być zacienione i osłonięte od wiatru. To pozwoli roślinie uniknąć ekspozycji na silne wiatry i mrozy, których nie lubi. Dobrym pomysłem jest wybór stanowiska w pobliży większych drzew i krzewów ozdobnych. Zwróćmy jednak uwagę na to, aby były to rośliny o głębokim systemie korzeniowym. Nie będzie on kolidować z płytkim systemem korzeniowym Różaneczników.

Druga kwestią jest przygotowanie gleby do uprawy różaneczników. Powinna charakteryzować się lekko kwaśnym odczynem pH. Najlepszym rozwiązaniem jest tutaj mieszanka nie odkwaszonego torfu, kory sosnowej i gleby ogrodniczej w równych proporcjach. Do pewności warto jeszcze sprawdzić miernikiem poziom pH gleby i ewentualnie go skorygować dodając albo gleby ogrodniczej albo torfu.

Podsumowanie

Generalnie można powiedzieć, iż hodowla Różaneczników w przydomowych ogrodach nie jest nadzwyczaj wymagająca. Jeśli starannie dobierzemy odpowiednie odmiany, przygotujemy glebę i wybierzemy dogodne stanowisko, to z całą pewnością doczekamy się właściwych efektów uprawy.

Dodaj komentarz