Podłogowy grzejnik kanałowy

Ogrzewanie mieszkań i domów to bardzo ważna kwestia, szczególnie w naszej strefie klimatycznej, gdzie przez blisko pół roku panują warunki wymagające dogrzewania pomieszczeń mieszkalnych. Jeszcze zupełnie do niedawna podstawowym rozwiązaniem były grzejniki naścienne. Technologia ta miała jednak całkiem sporo wad. Przede wszystkim ogrzewanie tego typu jest o wiele mniej efektywne niż inne rozwiązania w tym zakresie. Pojawiło się więc ogrzewanie podłogowe, o wiele bardziej efektywne. Obecnie zaś nowością w tym zakresie jest podłogowy grzejnik kanałowy. Jego zastosowanie daje naprawdę bardzo dobre efekty, tym bardziej, iż jest on wyposażony w wentylator wymuszający cyrkulacje powietrza. Warto przyjrzeć się nieco bliżej temu rozwiązaniu, bowiem może się okazać najlepszym z wszystkich dotychczas stosowanych.

Jak działa i czym jest grzejnik kanałowy?

W największym uproszczeniu, jest to podłużny kanał w podłodze, do którego podprowadzone są rurki zasilania i powrotu czynnika grzejącego. Najczęściej jest to woda, ogrzewana wcześniej w piecu CO. Kanał grzewczy ma głębokość do 100mm, co pozwala to rozwiązanie zastosować nawet w stropach nad piętrem. Szerokość grzejnika kanałowego wynosić będzie tutaj ok. 250mm. Długość zaś uzależniona jest od dobranego rodzaju. Im dłuższy grzejnik kanałowy wybierzemy, tym większą moc grzewczą osiągniemy. Bardzo ważne jest tutaj to, iż grzejnik kanałowy wyposażony jest w wentylator. Wymusza on cyrkulację powietrza w pomieszczeniu, co sprawia, iż nagrzewa się ono szybciej. Ciepło jest efektywniej i lepiej rozprowadzane po całym pomieszczeniu. Bardzo korzystne w tym wszystkim jest to, iż grzejnik kanałowy możemy zastosować w miejsce standardowego grzejnika, po niewielkich przeróbkach zasilania i powrotu czynnika grzewczego. Owszem, wiąże się to z kosztami, jednakże w zamian dostajemy bardzo wyraźne korzyści, dla których warto wysilić się na nieco większą inwestycję.

Zalety zastosowania grzejników kanałowych.

Wśród wszystkich zalet jakie niesie za sobą grzejnik kanałowy w pomieszczeniu mieszkalnym, najważniejszą jest komfort i wygoda. Tutaj mamy do czynienia z nowoczesnym systemem grzewczym, który zapewnia szybkie nagrzanie pomieszczenia. Mamy do dyspozycji trzy tryby pracy wentylatora, który na każdym z nich jest wyjątkowo cichy. Prawie nie słyszalny. Każdy tryb zapewnia inną moc pracy wentylatora, a więc i inny poziom rozprowadzania ciepła.

Montaż grzejnika kanałowego w podłodze z reguły realizowany jest przy ścianie z oknem, czyli tej, gdzie wytracamy najwięcej ciepła. Po zamontowaniu rynny w podłodze, na wierzch przychodzi maskownica w formie kraty. Do wyboru mamy różne kolory i desenie, dzięki czemu dopasujemy ją do każdego wystroju wnętrza. Bardzo istotne jest to, iż w przeciwieństwie do grzejników ściennych, kanałowe nie będą poczerniać ściany. Tutaj nie trzeba aż tak wielkiej mocy jak w przypadku grzejników ściennych, gdzie cyrkulacja jest niewymuszona.

Można więc powiedzieć, iż jest to rozwiązaniem zapewniającym nam wyjątkowo dużo korzyści, z którego warto skorzystać. Na przykład w trakcie remontu generalnego naszych domów i mieszkań.

Dodaj komentarz